• Home
  • /
  • Portekiz
  • /
  • Sintra Gezi Notları: Ortaçağ Masalına Hoşgeldiniz

Sintra Gezi Notları: Ortaçağ Masalına Hoşgeldiniz

Lizbon’a 35-40 dakikalık uzaklıkta bulunan Sintra, yakın çevrede görebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi. Barındırdığı doğal güzellikler, saraylar ve diğer tarihi yapılarıyla tam 1 gün ayrılması gereken bir yer.

Sintra

Sintra şehir merkezi

-1995 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası listesine alınan Sintra, 19. yüzyılda Avrupa romantik mimarisinin ilk merkezidir. Bölgenin tarihi Orta Çağ’a kadar dayanıyor. İçinde bir çok gezilecek tarihi yapı barındırıyor. Bunlardan bazıları; Quinta da Regaleria, Mosserrate Palace, Sintra Ulusal Sarayı, Castle Of The Moors, Pena Palace, Seteais Palace. Aralarında en önemli ve en çok turist çeken yapı ise Pena Sarayı. Saray, Portekiz’in 7 harikasından biri olarak kabul ediliyor. Biz de en çok Pena’yı merak ettiğimiz için burayı gezmeyi tercih ettik.

Castle of the Moors

Castle of the Moors

Pena Palace, uzun yıllar 18 rahibenin yaşadığı bir manastırmış. 1755 yılında yaşanan büyük depremde şapel hariç tamamen yıkılmış. 1840 yılında Kraliçe 2. Maria‘nın kocası Ferdinand tarafından yazlık saray olarak kullanılmak üzere yeniden yapılmış. Cumhuriyet’in ilanından sonra 1940 yılında Portekiz’den kaçan kraliyet ailesinden sonra günümüze kadar hiç bozulmadan o günkü gibi korunmuştur.

Pena Sarayı

Pena Sarayı

-Sarayın mimarisi Manulin tarzdadır. Saray, renkli görüntüsüyle insana dev bir oyun parkına giriyormuş hissi veriyor. Pena Sarayı, 2200 hektarlık geniş bir ormanlık alan içinde bulunuyor ve orman içinde çok nadir ağaç türlerini barındırıyor.

Pena Sarayı'nın bahçesindeki manolya ağaçları

Pena Sarayı’nın bahçesindeki manolya ağaçları

-Pena Sarayı 500 metre yükseklikte bir tepeye kurulu olduğu için açık, bulutsuz havalarda Lizbon’da ki 25 Nisan Köprüsü’nü görebiliyorsunuz.

Pena Sarayı

-Pena Sarayı’na giriş için bahçe ve saray ikisi bir arada 14 euro ödüyorsunuz, sabah 11:00’e kadar gelenler için ufak bir indirim yapıyorlar. Biletinizi aldıktan sonra ağaçların arasından, kuş sesleri eşliğinde hafif bir yokuş çıkmanız gerekiyor. Yürümek istemeyenler için ormanlık alan içinde çalışan araçlar mevcut,ücreti ise 3 euro.

Pena Sarayı bahçesi

Pena Sarayı bahçesi

-Sintra’ya Lizbon Rossio Tren İstasyonundan trenler kalkıyor. Bilet için gidiş-dönüş tek kişi 4.8 euro ödüyorsunuz. Ortalama 40 dakika sonra son durak Sintra’ya ulaşıyorsunuz. Trenden indikten sonra istasyondan çıkınca sağ taraftaki otobüs durağı, Sintra içinde ulaşımı sağlayan otobüslerin kalkış noktası. 434 numaralı otobüs şehir merkezinden geçerek sırasıyla Palacio Nacional de Sintra, Castelo dos Mouros, Palacio de Pena uğrayıp tekrar şehir merkezine dönüyor. Yollar dik ve virajlı ama şöförler artık bu yolların ustası olmuş. Otobüse kişi başı 5 euro ödüyorsunuz ve istediğiniz durakta inip tekrar binebiliyorsunuz. Bir diğer sık kullanılan hat 435 numaralı otobüs. Aynı yerden kalkıyor ve şehir merkezinden sonra sırasıyla Palacio Nacional de Sintra, Palacio Seteais, Palacio de Monserrate‘a gidiyor.Bu otobüsün fiyatı da 2.5 euro. Bilet ücretlerini isterseniz otobüste şöföre ödeyebilirsiniz.

Palacio Nacional de Sintra

Palacio Nacional de Sintra

Bir Cevap Yazın