• Home
  • /
  • İtalya
  • /
  • Como Gezi Notları: Büyüleyici Köyler, Muhteşem Doğa

Como Gezi Notları: Büyüleyici Köyler, Muhteşem Doğa

Como Gölü, İtalya’nın kuzeyinde İsviçre sınırında bulunan ve İtalya’nın yüz ölçüm olarak en büyük üçüncü gölüdür. Como Gölü’ne son yıllarda artan ilginin sebeplerinden bir tanesi de, George Clooney, Madonna, Elton John gibi ünlülerin göl kıyısında sahip oldukları evler.

Göl çevresinde irili ufaklı bir çok köy bulunuyor. Hepsini gezmek isterseniz muhtemelen birkaç gününüzü ayırmanız gerekecektir. Bu yerleşim yerleri arasından bir kaç tanesi var ki diğerlerinden bir adım öne geçmiş durumda. Como, Bellagio, Menaggio ve Varenna.

Como Gölü Ulaşım Bilgileri

Como’ya Milano’dan ortalama 50-60 dk gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Como’ya gitmeden önce kendinize bir rota belirlemenizi öneririz. Bizim tercih ettiğimiz rota; Milano – Varenna – Bellagio – Como – Milano
Milano Centrale İstasyonu’ndan Varenna Esino Tren İstasyonu’na kişi başı 6.7 euro ödeyerek 1 saat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Seferler 1 saat aralıklar ile yapılıyor. Yine de istasyona gitmeden önce internetten tren saatlerine bakmanızda fayda var. Biletinizi tren istasyonunda ki makinalardan alabilirsiniz.

Varenna Esenio

Milano’dan Como’ya gitmek isteyenleri için Milano Centrale’den Como S.Giovanni İstasyonu’na hızlı trenler ile 36 dk da ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatlarına aynı gün baktığımızda 14 euro fiyatı vardı. Daha önce alırsanız daha düşük fiyata alabilirsiniz. Diğer seçeneğiniz banliyö diye tabir ettiğimiz regionale trenler ile Como S.Giovanni İstasyonu’na aynı sürede 4.8 euro vererek ulaşabilirsiniz. Banliyö trenlerin aktarmasız olmasına dikkat edin, aktarma ile hem zaman uzuyor hem de tren değiştirmek zahmetli bir iş.

Milano Cadorno Tren İstasyonu’ndan da Como Nord Lago Tren İstasyonu’na 1 saat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Bu trenin biletleri de 4.8 euro.

Como Gölü Gezilecek Yerler

  • Varenna

Como Gölü’nde ki ilk durağımız bu şirin kasaba. Trenden indikten sonra tabelaları takip ederek kısa bir yürüşten sonra deniz kıyısına ulaşıyoruz. Varenna gördüğümüz yerler arasında en küçük olanı ama renkli evleri, dar sokakları sizi büyülemeye yetiyor. Varenna’da sahilde ki kafelerde oturabilir ya da köyün daha yukarılarına doğru sokakları dolaşabilirsiniz.

Sahile indiğinizde ilk iş olarak Bellagio ya da Menagio hangisini tercih edecekseniz vapur saatlerine bakmayı unutmayın. Hatta biletiniz alıp ondan sonra dolaşmaya başlayabilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarında bilet gişelerinde biraz fazla kuyruk olabiliyor.

Zamanımız çok olmadığı için Varenna’dan sonra Menaggio‘yu es geçip direk Bellagio’ya geçmeye karar verdik. Varenna’dan Bellagio’ya vapur ile ulaşım 15 dk sürüyor. Bilet fiyatları kişi başı 4.6 euro. Vapur beklerken Menaggio ve Bellagio vapurlarını karıştırmayın görevliler anons yaparken o kadar yuvarlayarak konuşuyorlar ki hangisi olduğu anlaşılmıyor.

  • Bellagio

Como Gölü çevresinde ki köylerden en popüler ve en kalabalık olanına geldik. Bellagio, ters “Y” harfini anımsatan Como Gölü’nün tam ortasında bulunuyor. Bellagio’ya bir çok noktadan vapur sefer olduğu için iskeleler Varenna’ya göre çok daha kalabalık. Burada bir kaç tane farklı iskele bulunuyor. Varenna ve Menaggio seferi yapan vapurlar ile Como’ya giden vapurların kalktığı iskeleler farklı. Bellagio’yu gezmeye başlamadan önce ilk iş olarak yine gideceğiniz noktanın vapur saatlerine bakmanızı tavsiye ediyoruz. Biz Bellagio’dan sonra Como’ya geçeceğiz.

Como’ya giden iki farklı vapur bulunuyor. İlki 1 saatte Como’ya giden hızlı feribot. Bilet fiyatı tek kişi 14.4 euro. Diğer vapur ise 2 saat gibi bir sürede Como’ya ulaşıyor ve ücreti 10.4 euro. Biz saati bize daha uygun olduğu için yavaş olanı tercih ettik. Hızlı vapur katamaran tarzı çok fazla noktaya uğramadan Como’ya ulaşıyor. Yavaş feribot ise hemen hemen bütün köylere uğruyor. Bir nevi Como Gölü turu yapıyorsunuz. Nisan ayı ve pazar günü orada olduğumuzdan mıdır bilinmez vapur sırasını ucu bucağı yoktu. Bu yetmezmiş gibi vapur 1 saat gecikmeli olarak iskeleye yanaştı. En şaşırtıcı durumlardan birisi de bekleyen kalabalığını 1 saatlik rötarı gülerek karşılaması:)

Bellagio, dik bir yamaca kurulmuş, dar sokaklarında renk renk evleri olan şirin mi şirin bir kasaba. İnsan fazlalığından sokaklarda yürümek bazen zorlaşıyor ama yinede insanın içini huzur kaplayan bir görüntüsü var.
Dar sokaklarda yukarılara doğru tırmanırken Pescallo tabelasını görünce içimizden bir ses bu yolun sonunda güzel bir şeyler olduğunu söyledi. Çok doğru bir tercih yaptığımızı kısa sürede anladık! Pescallo, Belaggio’nun en renkli bölgelerinden bir tanesi. Eğer ki biraz yokuş çıkmaktan yorulmaz iseniz Pescallo’nun renkli sokaklarını keşfetmenizi öneririm.Yolun sonu sizi göl kıyısında ufak bir meydana çıkarıyor.

Bellagio size o kadar renkli fotoğraf kareleri sunuyor ki ne tarafı çekeceğinize karar veremiyorsunuz.

  • Como

Bellagio’dan 2 saatlik bol bol fotoğraflı bir vapur yolculuğu ile göle de adını veren Como’ya ulaşıyoruz. Burası Bellagio ve Varenna’ya göre büyük ve gelişmiş bir şehir. Renkli rüyadan uyanıp, korna sesleri, gri betonarme binalar bizi karşılıyor.

Como, Milano’ya 50 km uzaklıkta bulunuyor. Eğer kısıtlı zamanınız var ise Milano’dan direk Como’ya gelip bir kaç saatte burayı genel hatlarıyla gezebilirsiniz.

Como’da görmeniz gereken yerlerin başında Como Katedrali ve Piazza Volta geliyor. Volta Meydanı’nda pilin mucidi Alessandro Volta‘nın bir heykeli de bulunuyor. Como’da çok fazla vaktimiz olmadığı için buraları hızlıca geçip Como manzarasını yukarıdan izlemek için yönümüzü Brunate Finükleri‘ne doğru çeviriyoruz

Brunate, Como’nun 487 metre yukarısında bulunnan küçük bir kasaba. Buradan Como şehir merkezi, Como Gölü ve Alp Dağları’nın manzarası harika. Brunate’ye kişi başı gidiş-dönüş 5.5 euro vererek fünikiler ile 4-5 dakika gibi bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Tekrar şehir merkezine indiğimizde hava artık karamış ve dönüş vakti yaklaşmıştı. Milano’ya dönüş için Como Nord Lago İstasyonu’na doğru yürümeye başlıyoruz . Milano yolculuğumuz yaklaşık 1 saat sürecek.

Como Gölü dünyanın en özel, en güzel göllerinden bir tanesi. Milano’ya kadar gelmişken en az 1 gününüzü Como Gölüne ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Yolculuğa sabah erken saate çıkıp çok planlı bir şekilde hareket ederseniz. Rotanıza 1-2 tane daha köy ekleyebilirsiniz. Milano notlarımıza da buradan ulaşabilirsiniz 🙂

Bir Cevap Yazın