• Home
 • /
 • İtalya
 • /
 • İtalya’da Tren Yolculuğu: Online Bilet Nasıl Alınır?

İtalya’da Tren Yolculuğu: Online Bilet Nasıl Alınır?

Avrupa’nın diğer gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi İtalya’da da çok geniş bir tren yolu ağı var. Hatta İtalya bu yönü ile Avrupa’nın en iyisi diyebiliriz. Bu sebeple İtalya’da tren yolculuğu hem yerel halk hem de turistler tarafından çok tercih edilen bir ulaşım seçeneği.Hemen hemen bütün şehirlere tren ile ulaşmanız mümkün. Ve bunu çok kolay ve konforlu şekilde yapıyorsunuz.Sistem o kadar düzgün çalışıyor ki trenler çoğunlukla rötarsız kalkıyor ve varış noktasına tam vaktinde ulaşıyor.

-Tren istasyonları ise ayrı bir olay. Kocaman,geniş, içeride birçok mağaza,r estauran, kafe olan çok ferah istasyonlar.Biz özellikle çok büyük olmaları nedeniyle ilk gittiğimizde çok şaşırmıştık.
İtalya’daki tren yolu şirketlerinden en büyüğü Trenitalia. Birçok tren yolu şirketi alternatifiniz var ama en gelişmiş ve en sık seferler Trenitalia‘da bulunuyor.

-Bilet almak için istasyonlardaki bilet gişelerini ya da istasyonlarda bulunan bilet makinalarını kullanabilirsiniz. Bu iki seçenekten farlı olarak bugün size anlatacağımız ve bizce en kolay ve hesaplı olan yöntem online bilet almak.
Online biletin en büyük avantajı çok daha uygun fiyatlara yolculuk edebilmeniz. Ayrıca istasyonda bilet almak ile uğraşmak,uzun kuyruklar beklemek,daha pahalıya satın almak ve bileti makinaya işletmek gibi dertleriniz de ortadan kalkıyor.

Gelin birkaç kolay adımda nasıl online tren bileti alınır görelim;

-Öncelikle Trenitalia‘nın sitesine giriyoruz. Sağ üst bölümden site dilini değiştirebilirsiniz. Siteye girdiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

-Bu ekrandan kalkış ve varış istasyonlarını, gidiş ve dönüş tarihlerinizi seçiyorsunuz. Tarihlerin yanındaki saat kısmından hangi saati seçerseniz, seçtiğiniz saat ve sonrasını size gösterecektir. Kalkış ve varış istasyonunu seçtiniz, tarihler de tamam. “search” butonuna tıkladığınız zaman aşağıdaki resimde görüldüğü gibi tren seferlerini sıralayacak.

-Bu ekranda kalkış ve varış saatlerini, yolculuk süresini ve tren bilet fiyatını görebiliyorsunuz. Ekranda gördüğünüz rakam, o seferdeki en ucuz bilet fiyatını gösteriyor. Bir sonraki ekranda da aynı sefer içinde birkaç tane vagon seçeneği bulunuyor.

-Tren saatinizi seçtikten sonra karşınıza aşağıdaki ekran açılacak. Burada bahsettiğimz gibi supereconomy, economy gibi vagon sınıfları var. Şöyle söyleyelim trenler o kadar konforlu ki supereconomy diye sakın küçümsemeyin, uçak konforunda seyahat ediyorsunuz.


-Ödeme ekranına geldiğinizde ise kişisel bilgileri doldurup ödemenizi kredi kartı ile yapıyorsunuz.Ödeme işlemi bittikten sonra hem mail adresinize hem de telefonunuza elektronik biletiniz gelecek. İsterseniz mail adresinize gelen biletinizi yazdırıp yanınıza alabilir isterseniz cep telefonunuzdaki elektronik bileti kullanabilirsiniz.

Bilet üzerindeki detaylardan bahsetmek gerekirse;

-Örneğin, bizim trenimiz Frecciarossa 9567. Bu numarayı sefer numarası olarak düşünebilirsiniz. Bu numara sayesinde bineceğiniz treni bulmanız çok daha kolay olacak. Tren istasyonlarındaki ekranlardan sefer numaranız ile treninizin hangi perondan kalkacağını öğreniyorsunuz. Trenin son durağı farklı bir şehir olabilir sakın bu sizi yanıltmasın.

-Biletinizin üzerinde koltuk numaranız ve hangi vagonda olduğu yazıyor. Tren vagonlarının üzerinde vagon numarası ve o vagonda bulunan koltuk numara aralığı yazıyor.Biletlerinizi binmeden önce herhangi bir kişiye göstermiyorsunuz. Yolculuk esnasında görevliler yanınıza gelip kontrol ediyor.

-Biz BolognaFloransa ve Bologna – Venedik arası tren kullandık. İki yolculuğumuzda da hızlı treni kullandık. Banliyö trenlerine göre çok konforlu ve çok daha kısa sürede gideceğiniz yere ulaşıyorsunuz.

-Online bilet ile uğraşamam, gittiğim zaman alırım diyenler için kendimizden örnek verirsek, Biz 2 kişi için Bologna – Floransa gidiş dönüş biletini toplam 60 euroya aldık. Yolculuk günü istasyondan almak isteseydik aynı bilet 160 euroydu 🙂 Biz Uçak biletlerimizi aldıktan hemen sonra tren biletlerini de almış olsaydık aynı yolculuk için 20 euro ödeyecektik. Anlayacağınız ne kadar erken o kadar uygun aklınızda olsun 🙂

Diğer İtalya gezi notlarımıza burada ulaşabilirsiniz 🙂

6 Comments

 • Tuğçe

  9 Ağustos 2017 at 14:02

  Merhaba , bileti önleme internetten aldıktan sonra nerede yazdıracağız yazdırmakta gerek kalmadan trene bilebilir miyiz o zaman bilet okumasını nasıl yapacağız yardımcı olur musunuz 🙂

  Cevapla
  • Lifeisdiscover

   9 Ağustos 2017 at 18:28

   Merhaba

   Bileti satın aldıktan sonra biniş kartlarınızı yazıcıdan çıktı alabilirsiniz. Kağıt taşımayayım derseniz diğer bir seçenek olarak cep telefonunuza QR code olarak gönderebilirsiniz.

   Trene binerken bilet okutmuyorsunuz. Yolculuk esnasında görevliler yazıcıdan aldığınız çıktıyı ya da cep telefonunuza gelen QR Code’u kontrol ediyorlar.

   Cevapla
 • Beste

  16 Ekim 2017 at 00:23

  Bilgilendirici yazı için çok teşekkürler, bir sorum olacak, ben öğrenciyim ve bildiğim kadarıyla öğrencilere özel indirim uygulanıyor. Bu sistem hakkında bir bilginiz var mıdır? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Lifeisdiscover

   22 Ekim 2017 at 19:39

   Rica ederim işinize yaradıysa ne mutlu bize. Maalesef o konu hakkında bilgim yok. İsterseniz Trenitalia’ya mail atarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın