• Home
 • /
 • İtalya
 • /
 • Floransa Gezi Notları: Açık Hava Müzesi Gibi Şehir Yapmışlar

Floransa Gezi Notları: Açık Hava Müzesi Gibi Şehir Yapmışlar

İtalyan Rönesansı’nın doğum yeri Floransa , İtalya’nın Toskana bölgesini en önemli şehri. Floransa daha ilk anda size kültür ve sanat şehri olduğunu hissettiriyor. Burada görebileceğiniz çok önemli müzeler ve sanat galerileri bulunuyor.Ünlü sanatçılar Leonardo Da Vinci ve Michalengelo da Floransa’da yetişmişlerdir.

-Arno Nehri çevresine kurulmuş olan Floransa bugün bile İtalya’nın en önemli ticaret merkezlerinin başında gelir.

-Floransa’ya günübirlik tren ile Bologna’dan geldik ve gece 22:00’a kadar bu güzel şehri gönlümüzce gezdik. Evet zaman biraz kısıtlı ama elimizden geldiğince zamanı en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştık. Lafı fazla uzatmadan 1 güne sığdırdığımız Floransa’dan bahsedelim biraz;

Floransa Ulaşım Bilgileri

-Bizim Floransa seyahatimiz Santa Maria Novella tren istasyonunda başlıyor. Bologna‘dan tren ile 35 dakika gibi bir sürede Floransa SMN’ye ulaşabiliyorsunuz. Gün için sık sık tren var. Dönüş trenimiz gece 22:00 ‘de. Tren biletinizi online olarak satın alarak çok uygun fiyatlı seyahat edebilirsiniz. Tren istasyonundan şehre ulaşmanız da çok kolay. Yürüyerek 10-15 dakika gibi bir zamanınızı alıyor ama yürümek istemeyenler için tren istasyonu ile şehir merkezi arasında işleyen bir tramvay hattı bulunuyor.

Floransa Gezilecek Yerler

-İtalya Rönesansı’nın doğum yeri, kültür ve sanat şehri Floransa’da gezilecek görülecek o kadar çok eser, o kadar çok yapı var ki hepsi birbirinden güzel, hepsi birbirinden etkileyici. Santa Maria Novella tren istasyonundan başlayıp Piazza Michalengelo tepesinde biten bir rota yaptık bu sıra ile bahsedeceğimiz 1 günde Floransa gezisi;

 • Santa Maria Novella Bazilikası

-Tren istasyonundan çıktıktan sonra karşınızda duran 13. yüzyılda dominikliler tarafından yapılmış olan Santa Maria Novella kilisesini göreceksiniz. Rotamızın ilk durağı işte burası. Kilise Floransa’daki en önemli dini yapılardan bir tanesidir. Dış kısmı 15. yüzyılda yenilenmiş olup kilisenin içerisinde çok önemli freskler bulunuyor.

 • San Lorenzo Bazilikası

-Santa Maria Novella’dan çıktıktan sonra ikinci durağımız San Lorenzo Bazilikası. Meydandan Del Giglio caddesine girip 3 – 4 dakika yürüdüğünüz sağ tarafında göreceksiniz. San Lorenzo kilisesi 15.yüzyılda mimar Brunelleschi tarafından tasarlanmış. Floransa’nın ünlü ailelerinden Medici Ailesi’ni bazı üyeleri kilisenin yanında ki şapellere defnedilmiştir.

 • Piazza Del Duomo

-Floransa’nın en güzel, en tanınan meydanı desek abartmış olmayız herhalde. Floransa Katedrali, Aziz Giovanni Vaftizhanesi ve Giotto’nun Çan Kulesi’ne ev sahipliği yapan meydan tahmin edebileceğiniz gibi her zaman hareketli ve kalabalık. Diğer Avrupa şehirlerindeki meydanlara göre bizce biraz ufak ya da içinde ki yapılar çok büyük. Tabiki etrafta çok fazla yemek yiyebileceğiniz restoran ya da alışveriş yapabileceğiniz ve mağaza bulunuyor.

 • Santa Maria Del Fiore

-Herhalde Floransa denince ilk akla gelen yapı , şehrin simgesi olan Floransa Katedrali’dir. 1296 yılında mimar Arnolfo di Cambio tarafından antik Santa Resparata kilisesinin yerine inşasına başlanmış. Ancak tamamlanması uzun yıllar sürmüş ve en son büyük kubbesi Filippo Brunelleschi tarafından tamamlanıp 1436 yılında Papa IV. Eugeius tarafından kutsanmış ve resmen ibadete açılmıştır. 463 basamağı çıkmayı göze alabiliyosanız katedralin kubbesine çıkıp meydanın ve Floransa’nın manzarasını izleyebiliyorsunuz. Kilise, çan kulesi ve vaftizhane için kombine bilet satılıyor.

 • Giotto’nun Çan Kulesi

-Floransa Katedrali’nin hemen yanında bulunan, tamamlayıcı bir parçası olan çan kulesinin yapımına 1334 yılında Giotto di Bondone tarafından başlanmış. Giotto’nun 1337 yılında ölümünden sonra değişik mimarlar tarafından yapımına devam edilse de son olarak 1359 yılında Francesco Talenti tarafından tamamlanmıştır.Kule Gotik Mimarisinin iyi örneklerinden birisidir. Floransa Katedrali’nin kubbesine çıkmadıysanız, manzarayı izlemek için bir seçenek daha. 84,7 metre yüksekliği bulunan kulenin tepesine 414 basamak çıkarak ulaşabiliyorsunuz. Hem yorucu bir yolculuk hem de kapıda çok uzun bir kuyruk sizi bekliyor.

 • Aziz Giovanni Vaftizhanesi

-Duomo Meydanı’nda ki bir diğer önemli yapı olan Aziz Giovanni Vaftizhanesi, 1059 – 1128 arasında inşa edilmiş ve şehrin en eski yapılarından bir tanesidir. Vaftizhane, Lorenzo Ghiberti’nin rölyef heykelli bronz kapıları ile ünlüdür.

 • Signoria Meydanı

-Duomo Meydanı’nı bitirdik şimdiki durağımız şehrin en büyük 2. meydanı olan Signoria Meydanı. Floransa’nın en güzel caddesi olan Via Dei Calzaiuoli ‘den mağazalara bakarak yürüdüğünüzde önce sağ tarafınızda şehirde ki diğer bir önemli meydan Piazza della Republica’yı göreceksiniz.

Via Dei Calzaiuoli

-Bu meydanda ve çevresinde bir çok ünlü markanın mağazası ve ünlü restoranlar bulunuyor. Genelde insanların buluşma noktası olarak kullanılan meydanın ortasında kocaman bir atlı karınca bulunuyor.

Piazza della Republica

-Caddeden devam ettikten sonra işte karşınızda Signoria Meydanı. Meydan adeta bir açık hava müzesi. Vecchio Sarayı, Neptün Çeşmesi ve Loggia dei Lanzi bu meydanda bulunuyor. Ayrıca meydanda Michelangelo’nun meşhur “Davut” heykelinin replikası da bulunuyor.

Loggia dei Lanzi

 • Palazzo Vecchio

-Signoria Meydanı’nda ki en önemli yapı desek abartmış olmayız. Arnolfo di Cambio tarafından tasarlanan saray 1298 – 1314 yılları arasında inşa edilmiştir. Toscana Gotiği üslubu ile yapılan saraya 16. yüzyılda Giprgio Vasari tarafından bazı eklemeler yapılmıştır. Vecchio Sarayı 1872 yılından beri Belediye Sarayı olarak kullanılıyor.Sarayın içini gezmek isteyenler için rehberli tuzlar düzenleniyor.

 • Ponte Vecchio

-Signoria Meydanı ile vedalaştıktan sonra kendimizi Arno Nehri kıyısına doğru atıyoruz. Nehir kıyısına gelirken Floransa’nın dünyaca ünlü sanat galerisi Uffizi Galeri yanından geçiyoruz. Rönesansın en önemli eserlerinin sergilendiği bu sanat galerisi Medici Ailesi tarafından kurulmuştur.İçinde çok önemli eserleri barındırıyor.
Yolu bitirdikten sonra işte sağ tarafınızda Floransa’nın bir diğer simge yapısı Ponte Vecchio bizi bekliyor. Floransa’da bulunan en eski köprü olduğu için Ponte Vecchio’nun bir diğer ismi de Eski Köprü’dür. Vecchio köprüsü 1345 yılında inşa edilmiş ve ilk zamanlarda kasap, tabakhane ve demir atölyelerine ev sahipliği yapıyorken şuan köprü üzerinde sağlı sollu kuyumcular ve mücevherciler bulunuyor. Köprünün üstüne çıkmadan önce nehir kenarından bol bol fotoğraflarını çekmeyi unutmayın.

 • Pitti Sarayı

-Vecciho Köprüsi’nü geçtikten sonra dümdüz devam edin ve işte karşınızda Pitti Sarayı. Saray 1457 yılında Pitti Ailesi için yapılmış ama 16.yüzyılda Medici Ailesi tarafından satın alınmış. Sarayda birbirinden ünlü 5 adet müze ve galeri bulunuyor.
-Pitti sarayı’nın arkasından dünyaca ünlü Boboli Bahçeleri bulunuyor.Medici Ailesi’nin sarayı almasından sonra yapılan bahçe 18 yüzyıldan sonra halkın ziyaretine açılmıştır.

 • Piazzale Michalangelo

-İşte bizim rotamızın son durağı Michelangelo Meydanı. Burası bu güzel şehri tepeden seyredebileceğiniz en güzel nokta. Evet bizim gibi yürüyerek giderseniz birazcık yoruyor ama tepeden manzarayı seyrederken bütün yorgunluğunuzu unutuyorsunuz. Pitti Sarayı’ndan sonra tekrardan Arno Nehri kıyısını takip ederek Piazza Nicola Demidoff’a kadar yürüdükten sonra Via del Monte Alle Croci üzerinden tırmanışımıza başlıyoruz. Biraz merdiven çıkıyoruz hazır olun. Merdivenlerin sonunda sizi muhteşem manzarası ile Piazzale Michelangelo bekliyor unutmayın:) Floransa’nın kesinlikle olmazsa olmazlarından olan meydan 19.yüzyılda yapılmıştır. Michelangelo’nun heykelinin de bulunduğu meydandan neredeyse bütün Floransa görebiliyorsunuz. Meydanda bir şeyler atıştırabileceğiniz birkaç tane kafe de bulunuyor.

Floransa Yeme İçme

-Tabiki İtalya deninice hepimizin aklına ilk gelen yemekler pizza ve makarna. Floransa’da bu ikisine ek olarak et yemekleride çok meşhur. Et yiyebileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Floransa’da kaldığımız süre boyunca deneyimlediğimiz tatlardan bahsetmek istiyoruz

 • Trattoria Za Za

-Floransa’da aksam yemeyi için kesinlikle es geçmemeniz gereken bir yer. 1977 yılından beri faaliyette olan Za Za, zengin menüsü ile her damak tadına hitap ediyor. Hem açık, hem kapalı alanda oturabiliyorsunuz ama özellikle restoranın içerisi gerçekten çok hoş dizayn edilmiş. Çalışanlar güzler yüzlü ve ellerinden geldiğince yardımcı oluyorlar.

Porçini Mantarlı Bonfile

-Et çeşitlerini tavsiye ederiz. Porçini mantarlı bonfileyi deneyebilirsiniz. Yalnız orta pişmiş dememize rağmen gelen et az pişmişti. Pişirme anlayışları biraz bizden farklı siz orta istiyorsanız pişmiş derseniz muhtemelen orta pişmiş gelecek.

Tiramisu

-Yemeğin sonunda kesinlikle tiramisu denemelisiniz. Fiyatlara gelecek olursa et için gayet uygun rakamlar. son olarak rezervasyonsuz gitmeyin.

 • Venchi

Venchi’nin lezzetli dondurması

-Calzaiuoli caddesi üzerinde bulunan İtalya’da ki en eski çikolata ve dondurmacılardan bir tanesi. 1878 yılından beri hizmet veren Venchi, çeşit çeşit dondurma ve çikolatalarıyla sizi cezbedecek bir yer. Çikolatalarını denemedik ama dondurmaları çok lezzetli kesinlikle tavisye ediyoruz. Biraz sıra bekleyebilirsiniz ama buna değecektir emin olabilirsiniz. Venchi’nin İstanbul Zorlu Center’da da bir şubesi bulunuyor.

 • Migone

-Yine Calzaiuoli Caddesi üzerinde bu sefer kestane şekeri ve diğer şekerlemeleri ile ünlü Migone’ye uğrayabilirsiniz.Fiyatları ortalamanın biraz üstünde.

-Floransa sanat ve tarihin iç içe olduğu İtalya’nın görülmesi gereken şehirlerinin başında geliyor. Direk uçuş ile gelebileceğiniz gibi çevre şehirlerden tren ile günü birlikte gezebileceğiniz çok güzel bir şehir.

-Bir sonraki durağımız olan Venedik gezi notlarımıza göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın