• Home
 • /
 • İtalya
 • /
 • Bologna Gezi Notları: Burada Herkes Öğrenci

Bologna Gezi Notları: Burada Herkes Öğrenci

İtalya’nın kuzeyinde kalan Emilia-Romagna bölgesinde yer alan kızıl şehir. Bologna için öğrenci şehri tabiri de çok kullanılıyor. 1088 yılında kurulan dünyanın en eski üniversitesi olan Bologna Üniversitesi’nin burada olması ve şehirdeki öğrenci nüfusunun bir hayli fazla olması bunun nedenlerinden. Genç nüfusun fazla olması Bologna’yı daha hareketli, eğlenceli bir yer haline getiriyor ve bizce ayrı bir huzur ve güven hissi veriyor.

-Bologna’da bir de “revak”lar var. Revak ne derseniz, eski şehir merkezinde göreceğiniz hemen hemen bütün binaların önünde bulunan üstü kapalı sütunlara verilen isim. Bu revakların hepsinin kendine has karakteristik özellikleri var.Gezerken dikkat edin her birinin işlemesi, tavan deseni farklıdır. Bu revakların bir diğer görevi de insanları yazın güneşten, kışın yağmurdan korumasıdır. Söylenenlere göre yağmurlu bir havada eski şehrin tamamına yakınını revaklar sayesinde ıslanmadan gezilebiliyormuş.

– Bologna , görülmesi gereken bir çok İtalya şehrine de yakın bir konumda.Ülkede çok gelişmiş bir tren hattı olduğu için rahat bir şekilde diğer şehirlere gidip gelebiliyorsunuz.Biz de bu kolaylıktan yararlanmak istedik ve seyahatimizi iki farklı şehir daha görebilecek şekilde planladık. 4 günlük Bologna seyahatimizin 1 gününü Floransa‘ya, 1 gününü de Venedik‘e ayırdık. Tren biletlerini online alarak, hem uyguna getirdik, hem de istasyonda bilet almakla uğraşmamış olduk. Online tren bileti hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya göz atabilirsiniz.

Bologna Ulaşım Bilgileri

-Bologna birkaç bölge hariç bizce yürüyerek keşfedilecek bir şehir.Görmeniz gereken yerlerin çoğu birbirine çok yakın konumda. Ama illaki toplu taşıma kullanacağım diyenler için otobüs ve troleybüsler mevcut.Çok fazla detay veremiyoruz çünkü toplu taşımayı hiç kullanmadık.Sadece havalimanından şehir merkezine ulaşmak için kullandık. Onu da şöyle açıklayalım;

 • Havalimanından şehir merkezine ulaşım

-Bologna Guglielmo Marconi Havalimanı şehrin sadece 6 km dışında bulunuyor. Evet ilk defa şehir merkezine bu kadar yakın bir havalimanı görüyoruz.Bir diğer ilk olan da uçaktan inip havalimanı içine girerken aranmak.Bildiğiniz metal eşyalar,kemer çıkarıp x-ray cihazından geçip terminale aldılar, son zamanlarda artan terör olaylarından olduğunu düşünüyoruz. Tabi ki diğer Avrupa şehirlerindeki havalimanlarına göre çok sakin ve ufak bir terminali var.

-Aerobus

-Bavullarınızı alıp terminalde işinizi bitirdikten sonra Aerobus tabelalarını takip ederseniz sizi terminalden çıkartıp otobüs durağına kadar götürecektir. Ön taraflarındaki tabelada BLQ yazan ve her 11 dakikada bir kalkan bu otobüsler ile 15 dakika gibi bir sürede Bologna Centrale Tren İstasyonuna ulaşıyorsunuz. Bu otobüsler havalimanı ve istasyon arasında ring sefer düzenliyor.Tek kişi 6 euro olan biletlerinizi isterseniz durağın yanındaki makinalardan nakit yada kredi kartı ile ya da otobüs içinde şoförden alabilirsiniz. Bu arada bilet makinaları sadece mastercard kabul ediyor. Merkez istasyona ulaştıktan sonra yürüyerek ya da otobüsler ile istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

-Taksi

-Havalimanından taksi ile de merkeze ulaşabilirsiniz. Havalimanı – şehir merkezi arası yakın olduğu için çok fazla bir ücret ödemezsiniz. Özellikle 3 ve daha fazla kişiyseniz taksi daha avantajlı bile olabilir.

Bologna’da Konaklama

-Bologna’da konaklamak için tercih edeceğiniz bir çok seçenek mevcut. Kalacağınız yeri seçerken bizim tavsiyemiz şehire en fazla 5-10 dakika yürüme mesafesinde bulunan otelleri tercih edin. Biz konaklama konusunda Via Della Belle Arti üzerinde bulunan Hotel Accademia‘yı tercih ettik.Tercihimizden de gayet memnun kaldık.Otelimiz tren istasyonuna 10-15 dk, şehir merkezine 5-10 dk yürüme mesafesinde bulunuyordu. Odalar temizdi, personel ilgiliydi. Otel, oda kahvaltı konseptinde çalışıyor.Kahvaltısına diyecek bir şey yok ,klasik Avrupa kahvaltısı. Çok bir beklentiniz olmasın.Onun dışında otel bizden iyi not aldı gidecek olanlara gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliriz.

Bologna Gezilecek Yerler

-Bologna gezilecek görülecek yerler açısından küçümsenmeyecek bir şehir. Yürüyerek bile keşfedebileceğiniz bu şehri 2 gün gibi bir sürede genel hatlarıyla keşfedebilirsiniz.Kısa kısa Bologna’da nereleri görebilirsiniz gelin biraz bahsedelim;

 • Piazza Maggiore

-Her şehrin merkez kabul edilen meydanı vardır ya Bologna’nın ki de Piazza Maggiore.Bu meydan gerçekten şehrin kalbi. Her türlü etkinlik, gösteri, konser bu meydanda yapılıyor.Haliyle burası turistlerin ilk uğradıkları yer oluyor. Meydan çevresinde görebileceğiniz bir çok tarihi yapı mevcut.Şehirdeki önemli alışveriş caddelerinin de kesişme noktası burası.Aslında Bologna’da görmeniz gereken yerlerin büyük bir bölümü bu meydan çevresinde toplanmış durumda.Bu sebeple rotanızda Piazza Maggiore’yi başlangıç olarak belirleyebilirsiniz.

 • San Petronio Bazilikası

-Piazza Maggiore’ye adımınızı attığınızda karşınıza çıkan heybetli yapı dünyanın en büyük 15.kilisesi ve en büyük 5. katedrali olan San Petronio. İçi dış görüntüsüne göre çok daha etkileyeci. Bu önemli yapı içinde 22 tane şapel ve dünyanın en büyük güneş saati bulunuyor.Bazilika girişi ücretsiz ama içeride fotoğraf çekmeyi pek hoş karşılamıyorlar. Çaktırmadan çekebilirsiniz ama görünce hemen uyarıyorlar. Bazilikadan çıktığınızda sol tarafınızdaki bina eskiden saray olarak kullanılan Palazza Dei Notai.

 • Palazzo D’Accursio

-San Petronio Bazilikası’ndan çıkınca meydanın sol tarafında kalan Belediye Binası 13.yüzyıldan beri kullanılıyor. Duvarlarında Bologna’lı Papa XIII.Georgory, Madonna ve İsa heykellerini görebilirsiniz. Biz oradayken Afrikalı çocuklar için bir yardım etkinliği yapılıyordu bu nedenle çok kalabalıktı ve polisler kimseyi içeri sokmuyordu ama normalde içeriyi gezebiliyorsunuz.

 • Fontana Del Nettuna ve Piazza Nettuno

Neptün Çeşmesi tadilatı

-Bu meydanda bulunan önemli yapılardan bir diğeri de Neptün Çeşmesidir. Deniz tanrısı Neptün’ün heykeli ve 4 adet balık tutan çocuk heykeli var. Bu heykeller Ganj, Nil, Amazon, ve Tuna nehirlerini simgeliyor.Biz oradayken çeşme tadilattaydı ve kapalıydı bu nedenle maalesef göremedik. Çeşmenin bulunduğu meydanın adı da Neptün Meydanı. Çeşmeye sırtınızı verin tam karşı cadde Via Dell İndipendenza. Bu cadde Bologna’nın en önemli caddesi diyebiliriz. Caddenin bir ucu Piazza Nettune, diğer ucu ise Bologna Centrale Tren İstasyonu’na uzanıyor.

 • Biblioteca Salaborsa Ragazzi

-Maggiore’de görülmesi gereken önemli yapılardan biri de çeşmenin hemen sol tarafında günümüzde kütüphane olarak kullanılan eski borsa binası. Bu yapının mimarisi gerçekten çok etkileyici. Özellikle içine girerek bu değişik atmosferi görmelisiniz.

 • Palazzo Del Podesta

-San Petronio Bazilikası ile karşı karşıya olan saray meydanın bir diğer önemli yapısı. 13.yüzyılda inşa edilmiş sarayın önemli ve sizi şaşırtacak bir özelliği var. İçine girdiğinizde köşelerden birisine siz çaprazındaki köşeye de arkadaşınız geçsin. Birbirinize arkanızı dönün ve duvara doğru normal ses tonu ile birşeyler söyleyin. Birbirinizin söylediklerini çok net duyduğunuzda gerçekten şaşıracaksınız 🙂 Zaten köşelerde konuşan insanları görünce ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Bologna’nın sırlarından en eğlenceli olanı 🙂

 • La Due Torri: Asinaldi – Garisenda

-Bologna’da bulunan meşhur ikiz kuleler Torre Asinelli ve Torre Garisende. Ortaçağ’dan beri ayaktalar. Büyük olan kule Asinelli tam tamına 97,2 metre uzunluğunda ve 2.23 metre öne eğik.İsterseniz en üstüne çıkıp muhteşem Bologna manzarasını izleyebiliyorsunuz.Yalnız ufak bir ayrıntı 498 basamak çıkılması gerekiyor 🙂 Daha önce gittiğimiz şehirlerde manzara için kulelere, tepelere çıktık ama burası başka ,gerçekten çık çık bitmiyor 🙂 Tabiki zirveye ulaşınca çıktığınıza kesinlikle değiyor. Diğer kule Garisende , 47 metre yükseklikte ve 3,22 metre öne eğilmiş durumda.


-Kulelerin olduğu meydan Piazza di Porta Revegnana çok büyük değil ama Rizzoli, Zamboni, S.Stefano gibi caddelerin kesiştiği nokta olduğundan her zaman hareketli.

Via Rizzoli

Via Rizzoli, kulelerin önünden neptün çeşmesine kadar uzanan, çok geniş ve hareketli bir cadde. Bol bol mağaza bulabileceğiniz bu cadde bizim Bologna’da ki favorimiz.

 • Basilica San Domenico

-1218 yılında inşa edilen San Domenico, Bologna’da bulunan önemli kiliselerden bir tanesi.Hem kiliseyi görmek hemde biraz sokakları dolaşmak isterseniz sizde bizim rotamızı izleyebilirsiniz.San Petronio Kilisesi’nin yanından Archiginnasio caddesini takip ederek çok şirin ve güzel bir meydan olan Piazza Galvani‘ye çıkıyorsunuz.

Piazza Galvani

-Archiginnasio caddesi üzerinde ünlü markaların mağazalarını görebilirsiniz.Bu cadde üzerinde bir diğer önemli yapı Palazzo dell’Archiginnasio karşınıza çıkacaktır. Burası 1088 yılında kurulan Bologna Üniversitesi’nin meydanıdır.Kısada olsa vaktinizi ayırın.

Palazzo dell’Archiginnasio

-Yolu bitirdiğinizde sol taraftan Via Farini üzerinden devam edin ve Via Garibaldi‘den sağa devam ettiğiniz zaman bu yol sizi doğruca Piazza San Domenico’ya çıkaracaktır.Kilise ile aynı adı taşıyan bu meydan diğerleri gibi hareketli değil ama görülmeye değer bir yer.

 • Basilica San Stefano

Piazza San Stefano

-Bologna’da bulunan bir diğer önemli kilise San Stefano. Bu kiliseyi önemli yapan özellik 7 adet kilisenin birleşimi olması.İçerisi biraz karışık ve açıkçası diğerleri kadar etkileyici değil. Kilise etkilemese bile aynı adı taşıyan meydanı hava kararınca yanan sarı ışıkları ile çok hoş görünüyor.Kilise ve meydanı gördükten sonra Via San Stefano üzerinden mağazaları geze geze ikiz kulelere doğru yürüyebilirsiniz.

Bologna Yeme İçme

-Bologna yemek kültürü çok gelişmiş bir şehir.Dünyaya sundukları en büyük nimet ise Bolonez Sos. Tahmin edebileceğiniz gibi Bologna’da ne yenir sorusunun cevabı tabi ki makarna:) Çok lezzetli lazanya ve bolonez soslu tagliatelle ve tortellini yapan yerler var.

 • Da Nello al Montegrappa

-Yemek yiyebileceğiniz çok fazla alternatifiniz var. Biz ilk akşam tercihimizi Via Monte Grappa‘nın hemen girişinde soldaki bu restorandan yana yaptık.Siz siz olun rezervasyonsuz gitmeyin.Bu tarz mekanların çoğu rezervasyon istiyor. Bizimde rezervasyonumuz yoktu ancak 1 saat içinde yemek yeyip kalkacağımızı söyleyince kabul ettiler. İki katlı bir restoran,giriş katı oldukça ufak 3 adet masa var ve neredeyse yanındaki masalarla yan yana oturuyor gibisin.

Bolonez Soslu Tagliatelle

-Biz Lazanya ve bolonez soslu tagliatelle denedik ve beğendik. Şarap olarak lokal şaraplardan tercih edebilirsiniz.Fiyatlar böyle bir mekan için ortalama diyebiliriz.

 • Zamboni 3 Pizza & Firitti

-Adından da anlaşılacağı gibi Via Zamboni üzerinde bulunuyor ve La Due Torre’ye çok yakın. Ayak üstü atıştırmalık bir şeyler isterseniz burası sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Çeşit çeşit dilim pizzalar ve atıştırmalıklar arasında tercih yapmakta zorlanabiliyorsunuz.

 • Gamberini

Via Ugo Bassi üzerinde bulunan meşhur kafe ya da pastane diyebiliriz. Roma’nın Caffe Greco’su kadar ünlü bir yer. Biz Gamberini’ye yemek sonrası tatlı krizimizi bastırmak için gitmiştik ama maalesef tatlı olarak pek bir şey kalmamıştı. Hava karardıktan sonra daha çok aperitivo olayına dönüyor mekan.Pastaları çok güzel görünüyordu ancak dilim olarak verilmiyor. Çok büyüklerdi ve bizde iki kişi olduğumuz için maalesef tadına bakamadık. Yolunuz daha erken saatte o taraflara düşerse tatlılarının tadına bakmak için kesinlikle uğrayın.

 • Pellegrino 1936 Antica Gelateria

Via Oberdan üstünde tatlı krizimizi bastırmak için arayışta iken şans eseri denk geldiğimiz dondurmacı. 1936 yılından beri kendi dondurmalarını ve tatlılarını yapıp satıyorlar. Çok fazla dondurma çeşidi var. Biz dondurmalarının tadına bakmadık ama tatlıları gerçekten çok lezzetliydi. Tiramisu ve mascarpone peynirli tatlısını kesinlikle denemelisiniz.

Tavsiyeler
-Bologna Havalimanında ki freeshop şimdiye kadar gördüklerimiz içinde en uygun olanıydı.
-Restoranların büyük çoğunluğu rezervasyonsuz kabul etmiyor.

Bir Cevap Yazın