Belgrad Gezi Notları

Güzel bir haftasonu gezisi olsun hem de yurtdışı olsun diyorsanız Belgrad sizi bekler!

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada ,oksijene ve yeşile doyacağınız kocaman parklar,eski binalar,temiz sokaklar,büyük kısmı genç nüfustan oluşan, kadınların ön planda olduğu, egemenliğini kazanmak için büyük savaşlar vermiş bir şehir Belgrad..
Sırbistan’ın başkenti olan şehire vize olmaması,İstanbul’a yakın ve ulaşımın kolay olması, para birimimizin Sırbistan’da kullanılan para birimine ( dinar) göre daha değerli olması gitmek için nedenlerimizden sadece birkaçı.

Belgrad Havaalanı’ndan Merkeze Ulaşım

-İstanbul’dan uçak ile ortalama 1 saat 10 dakikada Belgrad Nikola Tesla Hava Limanı‘na ulaşabiliyorsunuz.
72 numaralı otobüs ile Zeleni Venac‘a kadar gidebilirsiniz. Buraya otobus yaklaşık 40 dakika içinde gidiyor. Havaalanın üst katındaki çıkış kapısından çıktığımızda durak sol tarafta kalıyor. Kalkış saatleri de durakta bulunuyor.
A1 minibüs hattı Slavija Meydanı’na kadar gidiyor. Minibüs, Novi Belgrad ve ana tren istasyonuna da uğruyor.

Belgrad’da Şehir İçi Ulaşım

-Belgrad çok büyük bir şehir olmadığı için genel olarak her yere yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Oteliniz merkezi bir yerdeyse bu çok daha kolay olur. Yinede ulaşım araçları ile ilgili bilgileri aşağıda paylaşmak isteriz;
-Belgrad’da metro hattı bulunmuyor. Şehir içi ulaşımda otobüs kullanabilirsiniz. Duraklarda hangi otobüs numaralarının geçeceği bilgisi bulunuyor. Biletleri otobüs şöförlerinden alabilirsiniz. Şoför bilet kontrolü yapmadığı için biletsiz de yolculuk edilebiliyor. Ancak dikkat etmekte fayda var. Çünkü aniden bir duraktan elinde kontrol cihazları ile sivil kontrol memurları binebiliyor ve sizden bastığınız kartınızı yada satın aldığınız bileti göstermenizi istiyor. Gösteremediğiniz durumda ise para cezası kesiliyor.
-Şehirde birkaç tramvay hattı mevcut. 2 numaralı tramvaya binerseniz şehir turu yapabilirsiniz.
Şehir içi ulaşımda taksi de kullanabileceğiniz bir alternatif. Birçok taksi şirketi mevcut ancak çoğu fazla fazla gezdirerek para alma derdinde. Bu açıdan en güvenilir olanı pink taksi. Bu durağı kullanmanızı öneririz.

Belgrad’da Konaklama

-Biz Zeleni Venac‘a 50 metre mesafede bulunan Hotel Srbija Garni ‘de kaldık. Otelin bulunduğu yer merkezi ve ulaşımı çok rahattı. Knez Mihailova Caddesi’ne 5 dk yürüme mesafesindeydi. Odalar, geniş, temiz ve gayet güzeldi. Otel çalışanları da çok yardımsever ve ilgiliydi. Bizi hoşgeldin pastasıyla karşıladılar 🙂 Herkese tavsiye ederiz.

Belgrad’da Gezilecek Yerler

 • Knez Mihailova Caddesi

-Belgrad’ın en ünlü ve her zaman hareketli olan caddesi. Üzerinde bir çok kafe,restaurant,otel ve ünlü markaların mağazaları bulunuyor.Her şehirde bir  İstiklal Caddesi buluruz ya, işte Belgrad’ın İstiklal’i de Knez Mihaliova. Caddenin sonu Kalemegdan’a çıkıyor. Belgrad gezinizde bolca zaman geçireceğiniz yerlerden biri.

 • Republika Meydanı
Republika Meydanı

Republika Meydanı

-Knez Mihailova caddesinin girişinde sağda bulunan tarihi meydan. Ulusal Müze de bu meydanda bulunuyor. Müzede, 400 binden fazla arkeolojik,tarihi ve sanatsal eser(tablo ve çizimler) sergilenmektedir. Milano’da ki Scala binası model alınarak inşa edilen ulusal tiyatro binası da bu meydanda bulunuyor. Bu iki yapını arasında bulunan bir diğer önemli yapı ise Prens Mihailo heykelidir. Osmanlı’nın Sırbistan’daki hakimiyetine son veren kişi olan Prens Mihailo’nun parmağıyla İstanbul’u gösterdiği söyleniyor.

 • Hotel Moskva
Hotel Moskva

Hotel Moskva

-Terazije Meydanı’nda bulunan ve 1908 yılında kurulan otel, Belgrad’ın simgelerinden. Bugüne kadar Alberth Einstein, Alfred Hitchcock, Maxim Gorky, Mahatma Gandhi, Luciano Pavorotti, Brad Pitt ve Michael Douglas gibi pek çok ünlü ismi ağırlamış otelin yapısı görülmeye değer.

 • Aziz Sava Kilisesi
Aziz Sava Kilisesi

Aziz Sava Kilisesi

-Balkanların en büyük Ortodoks Kilisesi olan yapı, Sırp Ortodoks Kilisesi kurucusu Aziz Sava’ya ithafen yaptırılmıştır. Aynı zamanda Sırbistan ve Güney Avrupa’nın en büyük katedrali olan kilise, yapılan bağışlar ile tamamlanmaya çalışılıyor. Kilise henüz tamamlanmadığı için iç kısım dışı kadar güzel ve etkileyici değil. Bahçesinde, Osmanlılara karşı savaşan ve bu nedenle halk kahramanı ilan edilen George Petroviç‘in heykelini de görebilirsiniz.

 • Nikola Tesla Müzesi
Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi

1952’de Tesla Bobini’nin mucidi Nikola Tesla’nın kişisel eşyalarını sergilemek için kurulmuştur. Müze,Krunska caddesi üzerindedir. Nikola Tesla ABD’de ölür ve ölümünden sonra ABD eşyalarına el koyar. Tesla’nın ailesinin uğraşlarıyla eşyalar Sırbistan’a getirilir ve burada sergilenmeye başlar. Tesla öldükten sonra isteği üzerine yakılmıştır ve külleri de bu müzede sergilenmektedir. Müze, şehrin en çok turist çeken yerlerinden. Nikola Tesla, Sırbistan için çok önemli ve sevilen biri . Müze, ufak ancak kesinlikle girmelisiniz. İlk bölüm Nikola Tesla’nın eşyalarının ve fotoğraflarının sergilendiği , ikinci bölüm ise deneyleri görebileceğiniz ve katılabileceğiniz kısımdır.
Rehber eşliğinde gezmek için ücret ödemek ve belirlenen saatleri beklemek zorundasınız. Rehbersiz gezilecek alanlara ücretsiz girebilirsiniz. Biz ücret ödemeden girdik ancak rehberin eşlik ettiği grupların arasına girmemize ve anlatımları dinlememize kimse karışmadı. İçeride tesla bobininin deneylerine katılabilir ve elektrlik akımlarına rehber eşliğinde dokunabilirsiniz.

 • Kalemegdan Kalesi ve Parkı
Kalemegdan

Kalemegdan

-Belgrad’ın en güzel manzarasını görebileceğiniz, içinde tarihi birçok eser ve olay barındıran Kalemegdan Parkı Belgrad’ın en gözde turistik noktasıdır. Bu alan herkesin görmesi gereken hatta en az yarım gününü ayırması gereken bir yer. Biz hızlıca gezmemize rağmen 3 saatte bitirebildik. Yerli halk burayı genelde tarihi gezi amaçlı olarak değil parkta vakit geçirmek için tercih ediyor. Parkın içinde Belgrad Kalesi bulunuyor. Belgrad kalesi, Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği tepededir ve bir çok defa yıkılıp tekrar yapılmıştır. Kalemegdan’ın içinde Belgrad’ın en eski kilisisesi olan Ruzica Kilisesi de bulunuyor. Kalenin bir kaç tane kapısı bulunuyor. Bunlardan biri de İstanbul Kapısıdır. Park içinde Saat kulesi ve askeri müze, Sokollu Mehmed Paşa Çeşmesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Roma Çukuru, Aziz Petka Şapeli, Victor Anıtı diğer görebilecekleriniz.

 • Skadarlija (Bohem Quartier)

Cumhuriyet Meydanı‘nın aşağısında kalan sağlı sollu meyhanelerle dolu arnavut kaldırımlı sokak. Belgrad’ın bohem bölgesi işte burası.Gençler tarafından baya rağbet görüyor. Gitiğinizde göreceksiniz özellikle hafta sonları yürümekte zorlanıyorsunuz.Gece gündüz hareketli olan bir cadde. Burada balkan müzikleri eşliğinde balkan yemekleri tadabileceğiniz yerler mevcut. Rezervasyon yaptırarak gitmenizi öneririz çoğu zaman yer olmuyor.

 • Strahinjica Bana Street

Skadarlija sokağının yakınlarında bulanan caddede bir çok cafe ve restaurant bulunuyor. İstanbul’daki Bağdat Caddesi’ne benzetiliyor.Bu caddeye Knez mihailova ‘dan giderseniz yol üzerinde Osmanlı Dönemi’nden kalan tek cami olan Bayraklı Camii‘yi görebilirsiniz. Camii halen ibadete açık durumda.

 • Taş Meydan ( Tasmajen )
Taş Meydan

Taş Meydan

-Yeşillikler içinde,mis gibi çim kokusu olan,kuşların cıvıl cıvıl öttüğü muhteşem bir park. Biz seyahatimizi Mayıs ayında yaptık ve yağmur sonrası mis gibi toprak kokusunu içimize çektik,hamakta sallandık. Meydan, Kralja Aleksandra Bulvarı’nda bulunuyor. Söylentiye göre, Belgrad’daki tüm eski taş binalar buradan çıkarılan taşlarla yapılmış. Taş meydan’nın içinde 1835 yılında inşa edilen St.Mark Kilisesi‘ni de görebilirsiniz. Biz burada bir düğüne denk geldik,nikah töreni sonrası gelin ve damadı dışarıda bahşiş alabilmek için bekleyen büyük bir çalgıcı ordusu vardı ve muhteşem çalıyorlardı 🙂

Belgrad’da Ne Yenir Ne İçilir

-Belgrad’da meşhur Balkan yemeklerini yiyebilir , çok çeşitli biralarından deneyebilir ve yöresel içkisi olan Sljivovica ( erik rakısı ) nın tadına bakabilirsiniz. Bunun yanında başka meyve rakıları da mevcut. Balkanların bir diğer yöresel içkisi olan Rakija‘ı da deneyebilirsiniz. Üretimi en çok Belgrad’da yapılan içkinin alkol oranı çok yüksek.
Bizim seyahatimiz boyunca deneyimlediğimiz yer ve yiyecekler aşağıdaki gibi;

 • Restoran Mali Vrabac

-Skardarlija caddesinde yer alan sakin ve atmosferi çok tatlı bir mekan. Balkan Müziklerini canlı olarak dinleyebilirsiniz ki müzik başladığında çok coşkulu bir ortam oluşuyor 🙂 Biz burada neredeyse her restaurantta karşılaşabileceğiniz meşhur yemek cevapiyi tercih ettik. Porsiyonları oldukça fazla ve fiyatlar bütün Belgrad da olduğu gibi gayet uygun.Yemekle birlikte sırp birasının da tadına baktık. Mantarlı-kaşarlı bir ara sıcak ve salata ile birlikte toplamda 2.860 dinar ücret ödedik.

Skadarska 33 11000

 • Moskva Hotel Cafe

-Belgrad’ın en önemli simgelerinden meşhur Moskva Hotel’in cafesinde, en azından bir kahve içmelisiniz. Çok şık ve tarihi özellikleri nedeniyle de görülmesi gereken bir yer. Biz otele giriş yaptıktan sonra kahve ve kahvaltı için uğradık. Panini ve cheesecake yedik ve latte içtik. Hepsi çok lezzetliydi, tümüne 880 dinar hesap ödedik.

Terazije 20,11000

 • Costa coffee

-Kahve molası vermek isterseniz tercih edebilirsiniz. İngiliz kahve zinciri ve kahveleri lezzetli. Şehirde birçok şubesine rastlayabilirsiniz.

 • Pekara Toma

-Sabah kahvaltıları için tercih edebileceğiniz pekaraların en ünlüsü. Buarada Pekara bizdeki fırın, pastane tarzı bir yer. Şehirde bir çok şubesi bulunuyor. Çok fazla çeşit var ve günün her saati taze bir şeyler bulabilirsiniz. Aldıklarınızı paket yaptırabilir ya da dükkan içinde bulunan bistrolarda yiyebilirsiniz. Özellikle böreklerinden denemelisiniz.

Ulaşım

 • Restaurant Lovac

Alekse Nenodovica sokağında bulunan ve menüsünde ağırlıklı olarak av hayvanlarının servis edildiği şık bir mekan. Özellikle et yemeği sevenlere şiddetle tavsiye ederiz.Burada çok değişik tatlar deneyebilirsiniz. Biz kestane püreli geyik eti ve vişne soslu yaban ördeğini denedik. Çok lezizdi. Yanında sırp birası içtik ve 3.120 dinar hesap ödedik.Akşam yemeği yiyecekler için rezervasyon yaptırmalarını tavsiye ediyorum.Popüler bir restoran olduğu için yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Alekse Nenadovića 19,

 • Supermarkt(cynepmarket)

Strahinjica Bana sokağı köşesinde bulunan bir konsept restaurant . Mağaza gibi dekore edilmiş mekanda,kıyafetten mobilyaya birçok tasarım ürününün satışı yapılıyor. Aynı zamanda,pub,cafe ve restaurant alanları da bulunuyor.Şehirde ki diğer mekanlara göre gayet modern bir tasarımı olması, yemeklerinin lezzetli olması en büyük artıları.Fiyatlar diğer mekanlara göre biraz yüksek ama fiyat/performans oranı bizce gayet başarılı.

Višnjićeva 10 (corner of Strahinjića Bana Street)

 • Moritz Eis

-Knez mihailova Caddesi‘ne paralel olan sokakta bulunan Belgrad’ın en meşhur dondurmacısı. Şık bir mekan ve bolca çeşit var. Uzunca bir kuyruk bekleyebilirsiniz ama yolunuz düşerse yemenizi öneririz. Dükkanın önünde ahşap bir kaç masa mevcut yer bulabilirseniz burada dondurmanızı yiyerek dinlenebilirsiniz. 1 top dondurma 125 dinar.

Vuka Karadzica 9, Belgrade 11000

 • Evropa Pizza/Coffe

-Knez Mikailova yakınlarında pizzasını çok beğendiğimiz bir mekan. Bizim şansımıza oturduğumuz yerde sokak sanatçılarından oluşan ve jazz müzik yapan bir grup vardı ve mükemmel çalıyorlardı. Çok leziz bir pizza ve 2 adet sırp birasına 990 Dinar gibi çok çok uygun bir fiyat ödedik.

Sremska 1, Beograd 110000

Belgrad Gece Hayatı

Şehirde gece hayatı genel olarak 12:30’dan sonra başlıyor.
Yazın,nehirin kıyısındaki mekanlarda,kışın ise şehir merkezinde bulunan clublerde eğlenebilirsiniz.
Kalemegdan’ın paralel caddesinden bulunan Club Beton,
Pariska caddesinde bulunan Club Angel,
Sadece perşembe ve Cumartesi gunlerı açık olan Plastic,
Sava nehri üzerinde bulunan ve hava nasıl olursa olsun tüm yıl boyunca açık olan 20/44 Belgrade Nightclub en ünlü mekanlardan bazıları.

Casino da eğlenmek isteyenler ise, Belgrad’ın en meşhuru Grand Casino Belgrad‘ı tercih edebilirler. Hotel Jugoslavija‘nın arkasında bulunan casinoya taksi ile gidebilirsiniz. İlk kez girenler için uzunca bir kayıt süreci var. Tüm bilgilerinizi içeren bir form dolduruyor ve fotoğraf çektiriyorsunuz. İçerisi oldukça büyük ve fazlaca oyun çeşidi var.

Tavsiye : Hediyelik eşya alımını Kalemegdan Parkı girişindeki tezgahlardan yapabilirsin. Biz en uygun fiyatlara burada denk geldik.
Marketlerden ortalama 2-3 TL ücretinde çeşit çeşit biralar satın alabilirsiniz.
Ülkeye girişte vize yok ancak havaalanında uçaktan iner inmez polislere pasaport gösteriyorsunuz. 2-3 kişiden birini muhakkak sorguluyorlar. Hazırlıklı olmanızda fayda var.

Bir Cevap Yazın