Barselona Gezi Notları

Barcelona, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında hem deniz hem de kültür gezisi yapmak isteyenler için ideal bir şehir. Atmosferi ve günün her saati sizi canlı tutan hareketliliği ile bizim gezmekten en zevk aldığımız şehirlerden biri oldu. Yaz aylarında şehirdeki tüm mağazaların indirimde olduğu dönemler oluyor. Biz seyahatimizi Temmuz ayında yaptık ve bu döneme denk geldik. Gerçekten uygun fiyatlara ünlü markalardan alışveriş yapabiliyorsunuz.

-Barcelona,Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri ve bu nedenle çok kalabalık ancak gelişmiş metro ağı sayesinde trafik derdi yok. Eğer bizim gibi İstanbul’da yaşıyorsanız bunun önemini daha iyi anlayabilirsiniz. Şehir çoğu zaman Madrid ile kıyaslanıyor ama bizce Madrid, Barcelona’ya göre kıyaslanamayacak kadar sakin ve huzurlu.. Ve yazımızda sıkça ismini duyacağınız kişi; Antoni Gaudi tam anlamıyla şehre damgasını vurmuş durumda.. Hayalgücüne,başarısına,zekasına ve bunların ürünü olan eserlerine hayran kalmamak mümkün değil.. Şehri gezdikten sonra düşünmeden edemedik,acaba Gaudi olmasaydı Barcelona Dünya’nın en çok turist çeken şehirleri arasına girebilir miydi ?

Barselona Havalimanı’ndan Şehre Ulaşım

-Barcelona’ya İstanbul’dan ortalama 3.5 saatte ulaşabiliyorsunuz. İndiğiniz Barcelona Havalimanı (ismi El Prat olarak da biliyor) Avrupa’nın en büyüklerinden bir tanesi. Merkeze 13 km uzaklıkta bulunuyor. Havalimanı yıllık ortalama 30 milyon yolcuyu ağırlıyor.Terminal 1 ve Terminal 2 olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Terminal 2 ‘yi daha çok low cost diye tabir edilen havayolları kullanıyor. Terminal 2’den şehir içinde ulaşım çok daha kolay. Eğer 1. bölüme indiyseniz 2.bölüme geçmek için ücretsiz ring servisler bulunuyor aklınızda bulunsun.
Havalimanından şehir merkezine ulaşım gerçekten kolay. Bunun için bir kaç alternatifiniz bulunuyor.

 • Tren

-Tren seferleri Terminal 2’den yapılıyor. Havalimanında Renfe tabelalarını takip ederek peronlara ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine ulaşım ortalama 30 dakika sürüyor. Trenin şehir içinde durduğu duraklar sırasıyla Estacio Sants (18dk), Passeig de Gràcia (24dk) ve El Clot’tur (30 dk).

 • Aerobus

-Bu otobüsler havaalanı ile şehir merkezi arasında çalışıyor. A1 ve A2 olmak üzere iki hat var. Sabah 05.30-01:00 arası hizmet veriyorlar.Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor. Otobüsün durakları Plaça de Catalunya-Sepúlveda-urgell-Plaça d’Espanya-Terminal A1 ve ya Terminal A2. Tek yön bileti 5.9 euro.

 • Taksi

-Havalimanından şehir merkezine taksi ile ulaşımın bedeli ise ortalama 25-30 euro civarında.

Barselona Şehiriçi Ulaşım

-Barselona’nın gerçekten çok gelişmiş bir metro ağı var. Şehrin bir ucundan diğerine kolaylıkla metro ile ulaşabilirsiniz. 9 ayrı hat ve 380 tane durak bulunuyor.Ama bu gözünüzü korkutmasın çünkü gerçekten anlaşılır ve kolay bir metro haritası var. Sabah 05:00 ile 24:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Tek kişi gidiş metro bileti 2.15 euro. 10 sefer kullanım için T10 biletler var. Bu biletlerin fiyatlandırması bölgelere göre farklılık gösteriyor. 9.95 eurodan başlayarak 42.05 euroya kadar çıkabiliyor. Ama genelde 1.bölge’yi kullanacağınız için kullanışlı bir kart oluyor,tercih edebilirsiniz. Biletleri istasyonlardaki otomatlardan alabiliyorsunuz.

Barselona’da Konaklama

Nh Cornella Hotel

Nh Cornella Hotel

-Barcelona gezimizde biz şehir merkezine 20-25 dakikalık metro mesafesinde olan NH Cornella Hotel‘i tercih ettik. Otelin tek eksi yanı merkeze uzak olmasıydı. Bunun dışında kahvaltısı,temizliği ve personelinden memnun kaldık. Çevresinde geç saatlerde bile açık olan restaurantlar var. Yaz aylarında giderseniz havuzu da mevcut. Fiyatı da uzak olması nedeniyle uygundu. Konaklama için La Rambla çevresindeki otelleri tercih edebilirsiniz. Hem merkezi hem de çok güzel butik oteller var.

Barcelona Gezilecek Yerler

 • La Rambla
La Rambla

La Rambla

-Plaça de Catalunya’dan sahile kadar uzanan bu cadde Barselona’nın en ünlü caddesi. Üzerinde bir çok restoran ,otel,mağaza ve kafe bulunuyor. Hareketliliği nedeniyle İstiklal Caddesi’ne benzetenler oluyor ama İstiklal’e göre burada hayat çok erken saatlerde bitiyor . Cadde üzerindeki sokak aralarını gezmekten,sokak sanatçılarını izlemekten kendinizi alamıyorsunuz ve caddeyi tamamlayıp sahile varmanız saatlerinizi alıyor 🙂 Kalabalık ve sokak satıcıları faktörlerini de eklemeyi unutmayalım.. Cadde bittiğinde 60 metre yükseliği ile Colomb Heykeli karşılıyor sizi. Ve evet sonunda sahildesiniz 🙂

-La Rambla’yı sahilden yukarı doğru yürüdüğünüzü düşünürsek sağ tarafınızda kalan sokaklar Barri Gotic bölgesidir. Bu sokakları gezmeden,bol bol fotoğraf çekmeden dönmemelisiniz. Yine bu cadde üzerinde bulunan Barcelona’nın meşhur pazaryeri olan Mercat de la Boqueria‘da uğramalısınız. Burası binbir çeşit yiyecek alabileceğiniz ya da gezerken atıştırabileceğiniz rengarenk bir pazar. Sahilden yukarı çıktığınızda ise yolun sonunda sizi Barcelona’nın en büyük meydanı olan Catalunya Meydanı karşılacayacak. La Rambla’ya metro ile Catalunya ya da Liceu duraklarında inerek ulaşabilirsiniz.

 • La Sagrada Familia
La Sagrada Familia

La Sagrada Familia

-Gaudi,Barselona mimarisinin en önemli ismi ve en çok turist çeken yapılarının da yaratıcısıdır. Bu eserlerden en önemlisi ise La Sagrada Familia. Gaudi’nin en kapsamlı ve en çok zamanını alan eserinin yapımını 1883 yılında devralmış ancak 1926 yılında geçirdiği tramvay kazası sonucu hayatını kaybedince eser yarım kalmıştır. Yarım kalmasının en önemli nedenlerinden biri projenin fazla detaylı olması ve yaşanan iç savaşta inşaat ve orjinal projelerin zarar görmüş olmasıdır. Bu tarihten itibaren kilisenin yapımını tamamlamak için dünyanın dört bir yanından mimarlar seferber olmuş. Eserin 2026 yılında Gaudi’nin ölümünün 100.yılına yetiştirilmesi düşünülüyor. Hem dış cephesi hem de iç mimarisinde Gaudi’nin doğadan esinlenerek oluşturduğu ince detaylar gerçekten görülmeye değer. La Sagrada Familia İspanya’nın en çok turist çeken eseri. Bu nedenle giriş için oluşan kuyrukları tahmin edersiniz. Bu kuyrukta hiç beklemeden giriş yapmak için biletinizi bizim gibi internetten satın alabilirsiniz. Satın alırken gideceğiniz saati belirtiyorsunuz. Bu saat dilimi içinde gitmeye özen gösterin. Bu şekilde en az 2 saat kazanmış olacaksınız. La Sagrada Familia’ya metro ile La Sagrera durağında inerek ulaşabilirsiniz.

 • Barri Gotic
Barri Gotic

Barri Gotic

-Gotik mimarinin en güzel örneklerini görebileceğiniz bölgenin sokaklarında kaybolmadan dönmeyin. La Rambla caddesinden sahile inerken sol tarafta kalan bölge sahile kadar uzanan bir çok sokaktan oluşuyor. Barselona’nın en güzel cafelerini,en güzel hediyelik eşya satan dükkanlarını hatta çekebileceğiniz en güzel kareleri burada bulabilirsiniz. Barri Gotic içinde Gotik Katalan mimarisinin en güzel örneklerinden olan Santa Maria Del Mar kilisesini ziyaret etmeyi de unutmayın.

 • Park Güell
Park Güell

Park Güell

-Gaudi,henüz mimarlık yıllarının başında iken tesadüf eseri İspanya’nın en zengin ailelerinden olan Güell’lerin oğlu Eusebi Güell ile tanışır. Güell,Gaudi’ye inanır,maddi olarak destekler ve yaşamı boyunca ailesi adına birçok yapının mimarlığını yapmasını ister. Park Güell ise bunlardan en önemlisidir. 1900-1914 yılları arasında 60 evlik bir site olarak düşünülmüş ancak sadece 3 ev tamamlanabilmiştir .Gaudi’nin ölümüne kadar yaşadığı ev de bunlardan biridir. Eserlerinde doğa ve hayvanlardan betimlemeler yapan Gaudi’nin izlerini burada da sıkça göreceksiniz. Girişte bulunan meşhur kertenkele heykeli bunlardan biri. Parkın içinde çok güzel vakit geçirebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Park Güell’in ormanlık alanına giriş ücretsiz ancak eserleri yakından görebileceğiniz alan ücretli ve tabiki çok fazla sıra oluyor. Erken saatlerde gitmelisiniz ya da internetten bilet satın alabilirsiniz. Öğleden sonra gelen ziyaretçileri geri çevirebiliyorlar aklınızda bulunsun. Biz buranın doğasına,manzarasına,atmosferine ve en çok da Gaudi ve eserlerine bir kez daha hayran kaldık.. Metronun Vallcarca durağında indiğinizde Park Güell oklarını takip ederek buraya ulaşabilirsiniz.

 • Casa Batllo ve Cassa Milla
Casa Battlo

Casa Battlo

-Barselona’nın en önemli iş ve alışveriş caddesi olan Passeig de Gracia caddesi üzerinde bulunur. Gaudi’nin diğer önemli eserlerindendir. Casa Milla diğer adıyla La Pedrera 1906-1910 arasında politikacı Pere Mila için yapılmıştır . Yapı daire ve ofislerden oluşan bir residence olarak tasarlanmıştır. Gaudi binanın ön cephesinde dalgalı deniz ve deniz yosunu etkisi yaratmak istemiştir. Tamamen doğal taşlardan inşa edilmiş, bu nedenle renkten yoksundur. Yapının içini ziyaret ederek çeşitli çizimlerin, fotoğrafların ve maketlerin sergilendiği en üst kattaki Espai Gaudi’de mimarın etkileyici dehasını yakından görebilir,Barselona’nın tipik burjuva dairelerinin güzel bir örneğini de ziyaret edebilirsiniz.

-Casa Batllo Gaudi’nin en sıradışı yapılarından biridir. Sanayici Josep Batllo adına yapılan bir yapıyı restore etmiştir. Yapının en dikkat çekici bölümleri, ön cephenin üst kısmında çatıyı kaplayan ve bir sürüngenin sırtını andıran dik, dar ve renkli formdaki Ejderha Sırtı,duvarlar ve pencereler ile kemik görünümlü ince sütunlardır.
1984 yılında Casa Mila, 2005 yılında ise Casa Batllo Unesco Dünya Mirasları listesine girmiştir.

 • Barselona Katedrali
Barcelona Katedrali

Barcelona Katedrali

-Barselona’nın en önemli dini yapılardından biri olan katedral gotik tarza inşa edilmiş ve mimarisi gerçekten büyüleyici. Asıl adı Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia olan katedral bugünkü halini 14.yy’ın başında almıştır. Barselona Katedrali’ne ismini veren Eulalia isimli kişinin hikayesi ise oldukça ilginçtir. Romalılar tarafından çırılçıplak soyularak sokak ortasında bir yere bağlanan Eulalia orada ölüme terk edilmiştir. Ancak beklenmedik bir şekilde mevsim bahar olmasına rağmen yağan kar onun tüm vücudunu kaplar ve korur. Bunu gören Romalılar çok sinirlenir ve Eulalia’yı içi bıçaklarla dolu bir varilin içine kapatırlar. Eulalia’nın mezarı katedralin içerisinde yer almaktadır.
Liceu ya da Jaume l metro duraklarında inerek katedrale ulaşabilirsiniz.

 • Nou Camp

-Barselona’nın dünyaca ünlü kulübü F.C.Barcelona’nın maçlarını oynadığı 100.000 kişi kapasiteli dev stad 1957 yılında Francesc Mitjans tarafından tasarlanmış. Stadyumda en çok ilgiyi kulübe ait anıların,kupaların sergilendiği ve hediyelik eşya mağazasının da olduğu iki katlı müze görüyor. Nou camp geziniz boyunca misafir soyunma odası,duşlar,koridorlar,saha çıkış tüneli,basın tribünü,kapalı tribün gibi önemli noktaları gezebiliyorsunuz. Bunun için 25 euro civarı ücreti gözden çıkarmalısınız. Maria Cristina ve ya Collblanc metro duraklarında inerek stada ulaşabilirsiniz.

 • Passeig de Garcia

-Catalunya meydanından başlayan bu ünlü cadde üzerinde pahalı markaların mağazalarını bulabilir,alışveriş yapabilir ve fiyat olarak ortalamanın üzerinde olan restaurantlarda ya da cafelerde vakit geçirebilirsiniz.

 • Barcelonetta
Barcelonetta

Barcelonetta

-Barselona’nın en ünlü plajı. Biz Temmuz ayında gittik ve plaj gerçekten inanılmaz kalabalıktı. Deniz çok dalgalıydı bu nedenle girmedik ama ortam çok eğlenceliydi. Hem gezelim görelim hem de deniz-kum-güneş üçlüsüne doyalım derseniz Barcelonetta’yı tercih edebilirsiniz. Metrodan Barcelonetta durağında inerek buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

 • Font Magica
Font Magica

Font Magica

-Montjuic tepesinde yer alan su ve ışık gösterilerinin yapıldığı kocaman bir çeşme. Havanın kararması ile birlikte yarım saatte bir gösteri yapılıyor. Ortaya gerçekten çok güzel görüntüler çıkıyor ama burası da her zaman olduğu gibi aşırı kalabalık. Tavsiyemiz kalabalık başlamadan önce gidip kendinize izleyebileceğiniz bir yer bulun ve oradan asla kalkmayın 🙂 Metrodan Espanya durağında indiğinizde rahatça ulaşabilirsiniz.

 • Port Well
Montjuic Tepesi'nden Liman Manzarası

Montjuic Tepesi’nden Liman Manzarası

-Barcelona’nın ünlü liman bölgesidir. La Rambla Caddesi’nin sonunda yer alıyor.Burada Barcelona Akvaryumu ve Maremagnum alış veriş merkezi var. İçeceğinizi alıp sahilde güzel vakit geçirebilir,mis gibi deniz havası alabilirsiniz.

 • Picasso Müzesi

-Dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso’nun ilk çalışmalarının sergilendiği tüm dünyadaki en önemli ve büyük koleksiyona sahiptir. 1963’te Picasso’nun yakın dostu Jaime Sabartes’in bağışladığı eserler ile kurulmuş; 1968’deki ölümünün ardından Picasso’da birçok önemli eseri müzeye bağışlamıştır. Picasso’nun tanınmış eserlerinin müzede olmaması nedeniyle hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz ancak ilginiz varsa görmeden dönmemeniz gereken müzeler arasında.

Barcelona Gece Hayatı

-Barcelona Avrupa’nın gece hayatı ile meşhur olan şehirlerinin başında geliyor. Bu nedenle bir çok mekan var ancak sizin için gittiğimiz ve ününü duyduğumuz bir kaç mekandan bahsedebiliriz.
Rubi Bar – Küçük ama sevimli bir mekan. Müzikleri güzel sayılır. Burayı tercih ederseniz kendi üretimleri olan cinleri ve mojitosunu mutlaka deneyin. Fiyatları da ortalamaya göre oldukça uygun.
Carpe Diem– Şık ve güzel manzaralı bir yer arıyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Mekan,sahilde ve şık dekorasyonu ile dikkat çekiyor. Fiyatlar ortalamanın üzerinde. Öğle-akşam yemeği için ya da gece bar/gece kulübü olarak tercih edebilirsiniz.
Opium Barcelona-Burası Barcelona’nın en iyileri arasında yer alıyor. Fiyatları ortalamada ve yapılan şovlar,çalınan müzikler gayet eğlendirici. Sahilde bulunan mekana giriş için giyim kuşama biraz dikkat etmek gerekiyor.
La Terrazza– Barcelona’da açık hava mekanların en iyileri arasında yer alan mekan house müzik yapıyor. Burası da terlik ve şortla gitmemeniz gereken mekanlardan biri.

Barselona’da Ne Yenir Ne İçilir

-Barselona’ya gidip tatmadan dönmemeniz gereken 3 şey tapas, sangria ve paela. Türk mutfağının özellikle Ege bölgesinin meze yönünden ne kadar zengin olduğunu bilenler vardır. Bunları tatmış biri olarak tapas denilen meze çeşitleri bizim damak zevkimize göre çok düşük kaldı. Sangria, meyveli bir şarap kokteyli. Bir bardak sipariş ediyorsunuz 1 lt lik bardak ile getiriyorlar 🙂 Biz beğendik,özellikle sıcak havalarda buz gibi içildiğinde çok lezzetli geldi bize. Paella ise İspanya’nın en tipik yemeklerinden biri. Vazgeçilmez malzemesi ile safran ve pirinç. İçine bölgelere göre et (tavşan,balık ya da tavuk) çeşitli sebzeler ya da deniz mahsülleri konularak hazırlanıyor. Ülkemizde de Paella servisi yapan bir çok restaurant var ama bizce gitmişken yerinde tadın.

 • Makamaka Beach Burger Cafe

-Bu mekan çeşit çeşit burgerler yapıyor. Biz lezzetini ve mekanın konseptini çok sevdik. Yolunuz sahile düşerse ve acıktıysanız kesinlikle tercih edebilirsiniz.

Passeig de Joan de Borbó, 76,08039

 • Emporio Pizza

-Catalunya Meydanı’ndan la rambla’ya girdiğinizde sol tarafta kalan restaurant lezzetli pizzalar yapıyor. Canınız pizza çekerse tercih edebilirsiniz.

Rambla de Catalunya, 13,08007

 • Genové 1911

-La Rambla’da Liceu metro istasyonundan çıkar çıkmaz göreceğiniz mekanda Barcelona’nın meşhur tapaslarının tadına bakabilir yanında kocaman sangria içebilirsiniz. Mekanın atmosferi çok hoş,akşamları canlı müzik de oluyor. Fiyatlar da çok yüksek değil.

Carrer la Rambla, 77,08002

 • Mercado de la Boqueria

 

Mercado de la Boqueria

Mercado de la Boqueria

-La rambla üzerinde sahil tarafına doğru yürürken sağınızda kalan pazardan sebze-meyve,deniz mahsülleri,unlu mamüller, lezzetli tatlılar,peynir çeşitleri satın alabilirsiniz. Birçok tezgahta karşılacağınız renkli renkli ‘taze sıkılmış’ meyve sularını denemek gibi bir hataya düşmeyin. Tatları gerçekten çok kötü. Sık karşılaşacağınız bir diğer tezgah da krep yapan satıcılar. Nutellalı kreplerden ve çikolata kaplı çikeklerden deneyebilirsiniz. Kalabalıktan yorulup,soluklanmak isterseniz birşeyler içebileceğiniz küçük tezgahlar da mevcut.

Les Rambles, 91,08001

 • La Cure Gourmande
La cure Gourmande

La Cure Gourmande

-Belçika’da da şubelerine rastladığımız bu mekandan birbirinden güzel renk renk kutular içinde çikolata,kurabiye ve karamel bar satın alabilirsiniz. Biz hem çikolatalarını hem de karamel barları çok beğendik.

Carrer de Ferran, 14,08002

Tavsiye

-Barcelona için verebileceğimiz en önemli tavsiye çantanıza,cüzdanınıza çok dikkat edin. Özellikle size adres gibi birşeyler sormaya gelen kişilere ve metro gibi kalabalık alanlara. Bizim başımıza gelmedi ama birçok kez bu tarz olaylara şahit olduk..
-Gitmeden önce alışveriş için yanınıza fazladan para alın. Çok güzel butik var ve bakmak için bile girseniz kendinizi alışveriş yaparken bulabiliyorsunuz.
-Görmek istediğiniz müzelere önceden bilet almayı unutmayın.
-Büyük marketlere göz atmadan gitmeyin. Özellikle içki fiyatları buralarda çok uygun oluyor.

Barri Gotic ve biz:)

Barri Gotic ve biz:)

Bir Cevap Yazın