• Home
 • /
 • Yunanistan
 • /
 • Araba ile Yunanistan Seyahati: Sandığınız Kadar Zor Değil

Araba ile Yunanistan Seyahati: Sandığınız Kadar Zor Değil

Ramazan bayramında, 9 günlük tatilde uzun süredir istediğimiz araba ile Yunanistan planımızı gerçekleştirdik. Sizin de aklınızda böyle bir plan varsa, bizim gibi güney sahillerinin kalabalığından ve uçuk fiyatlarından sıkıldıysanız ve araba yolculuğunu seviyorsanız hemen anlatmaya başlıyoruz 🙂

Yolculuk

-Araba ile Yunanistan seyahatimiz için gitmek istediğimiz yerleri belirledik, yolculuk sürelerini de göz önünde bulundurarak rotamızı oluşturduk. 1 gece Thassos‘da konakladıktan sonra Halkidiki‘ye geçerek 3 gece burada konaklayacak ve sonra Selanik ve Kavala‘ya uğrayarak seyahatimizi sonlandıracaktık. Buraya kadar her şey süper. Ama ilk defa araba ile yurt dışı seyahati gerçekleştireceğimiz için biraz olsun endişelerimiz yok değil. “Gümrük kapısında sıkıntı yaşar mıyız?” ” arabayı yurt dışına çıkarmak için gerekli evraklar neler ? Çıkış ücretleri yüksek mi ?” gibi. Daha sonra anladık ki herkeste aynı tereddütler var. Bizim endişelerimizin hiç biri olmadı ve tahmin ettiğimizden çok daha kolay ve eğlenceli bir yolculuk gerçekleştirdik. Öncelikle çıkış işlemleri için neler yapmanız gerekiyor biraz bundan bahsedelim..

-İlk olarak geçerli bir Schengen vizeniz olmalı. Bazı Yunan adalarında olduğu gibi İpsala SınırKapısı’nda kapı vizesi uygulaması bulunmuyor.

-Çıkış yaptığınız araba için yeşil sigorta yaptırmalısınız. Bunun en kısa ve kolay yolu Levent’teki Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ofisine gitmek ya da gümrük de ki turing ofisinden yaptırmak. 15 günlük süre için 63 euro gibi bir ücret ödemelisiniz. Giderken araba ruhsatını yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Yeşil sigortayı yapan birçok sigorta acentası da var ancak bu özel bir poliçe olduğu için evrakların genel merkezlere gidip gelmesi ve sizin elinize ulaşması 1 haftayı aşan süreleri bulabiliyor.

-Ruhsat sahibi kişi araçta seyahat ediyor olmalı. Bu nedenle eğer kiralık araç ya da başka birinin aracı ile çıkış yapmak istiyorsanız noterden adınıza verilmiş bir vekaletname olmalı.

-2016 yılından itibaren yürürlüğe giren yeni cipli ehliyetler ile ek hiç bir belge almadan ya da ücret ödemeden yurt dışında araç kullanabiliyorsunuz. Ehliyetinizi yenilemediyseniz uluslararası ehliyet için ek ücret ödemeniz gerekiyor.

-Her yurt dışı seyahatinde olduğu gibi yurt dışı çıkış harcını (kişi başı 15 TL) bankalara ya da sınır kapılarındaki bürolara ödemeniz gerekiyor.

-Bu belgelere ek olarak ülkemizin içinde bulunduğu OHAL kapsamı gereği yanınızda 4A Hizmet Dökümü ve şirketinizden alacağınız çalıştığınıza dair belgeyi bulundurmalısınız.

-Belgelerimiz de tamam olduğuna göre artık yola çıkabiliriz 🙂

-Biz trafiğe ve sınır kapısında olabilecek uzun kuyruklara kalmamak için bayramın 1.günü yola çıktık. Ve umduğumuz gibi rahat bir yolculuk geçirerek Bahçeşehir’den 2 saat 20 dakika’da İpsala sınır kapısına vardık. Bayramın ilk günü sabahın ilk ışıklarında bütün İstanbul’u tatile gönderdiğimiz için sınırda bizle birlikte bir kaç araç bolca tır vardı . Bu arada İpsala Sınır Kapısı’na 2-3 km kala tır sırasını görünce sakın korkmayın, o sıra sizi ilgilendirmiyor. Sınırda pasaport ve diğer evrak kontrolünden sonra sol tarafta Free Shop’u göreceksiniz. Okları takip ederek önce Türk askerlerini olduğu bölgeden geçiyor , Meriç Nehri’nden sonra Yunan askerlerinin olduğu Yunanistan kontrol noktasına geliyorsunuz. Kısa sürede bu kontrolü de geçip ilk kez arabamızla yurt dışına çıkmanın heyecanı ile gaza basıyoruz 🙂

-İlk durak Thassos

Thassos feribotu

4 Comments

 • Mehmet Uluskan

  8 Haziran 2017 at 11:46

  Merhaba, schengen vizesi alırken yeşil sigorta yapılmış olmalı mı, yoksa vize çıktıktan sonra gümrükte mi yapılsa da olur mu ?

  Cevapla
  • Lifeisdiscover

   18 Haziran 2017 at 21:57

   Merhaba, biz gitmeden önce uzun süreli vizemiz olduğu için vize başvurusu yapmamıştık. İşinizi şansa bırakmamak için yaptırmanız daha iyi olur. Tabi en sağlıklı bilgiyi vize merkezinden almanızı öneriyorum.

   Cevapla
 • s.can

  4 Temmuz 2017 at 08:51

  merhaba,

  “Bu belgelere ek olarak ülkemizin içinde bulunduğu OHAL kapsamı gereği yanınızda 4A Hizmet Dökümü ve şirketinizden alacağınız çalıştığınıza dair belgeyi bulundurmalısınız.”

  bu evrakları araç için yeşil sigorta alırken mi ihtiyacımız var, yoksa sınır kapısında türk ya da yunan günrüğü mü bu evrakları kontrol ediyor?

  Cevapla
  • Lifeisdiscover

   7 Temmuz 2017 at 21:35

   Merhaba

   Yeşil Sigorta alırken bu belgelere ihtiyacınız olmuyor.

   4A Hizmet Dökümü ve şirketinizden alacağınız belge OHAL kapsamı gereği sınır kapılarında istenebilecek belge. OHAL başladığından beri bir çok defa yurt dışına giriş çıkış yaptık ama hiç kimse bu belgeleri görmek istemedi. Hazırlaması çok kolay olan belgeler olduğun için en kötü ihtimali düşünerek yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyorum .

   İyi seyahatlar

   Cevapla

Bir Cevap Yazın